مقایسه و تفاوت های ردیاب و دزدگیر خودرو

 

مقایسه و تفاوت های ردیاب و دزدگیر خودرو

 

در خصوص تفاوت ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو مواردی زیادی وجود دارد   در این مطلب قصد داریم این تفاوت‌ها را بررسی کنیم و به شما عزیزان خاطر نشان می‌کنیم که این دو دستگاه را جایگزین یکدیگر ندانید.

این دو دستگاه در واقع مکمل یکدیگر هستند و توصیه ما از همین ابتدا استفاده از هر دو دستگاه در کنار یکدیگر است اما اگر تنها یک انتخاب می‌خواهید داشته باشید با ما همراه باشید، سعی می‌کنیم اطلاعات کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

در بررسی تفاوت ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو به طور کلی از دزدگیر خودرو برای اطلاع رسانی از وضعیت خودرو در زمانی که شما نزدیک به خودرو هستید و دور کردن سارق از خودرو با استفاده از آلارم یا Buzzer است و ردیاب، سخت افزاری است که علاوه بر اطلاع رسانی موارد امنیتی شما را در مدیریت خودرو همیاری می‌کند.

البته معمولا از ردیاب برای ترساندن یا دورکردن سارق استفاده نمی‌شود اما به شما اطلاعاتی از وضعیت لحظه‌ای خودرو می‌دهد که بسیار کاربردی است.

مهمترین تفاوت های ردیاب با دزدگیر

مهترین‌ها: تفاوت ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو

عملکرد کلی دستگاه‌ها در اطلاع رسانی

در خصوص اولین تفاوت ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو زمانی را در نظر بگیرید که فردی قصد سرقت خودرو یا ضربه زدن را دارد در این موارد ردیاب خودرو معمولا شروع به آژیر زدن می‌کند، البته در دزدگیرهای امروزی اگر خودرو دچار آسیب شود بر روی ریموت خود مانیتوری دارد که نشان می‌دهد کدام قسمت مورد تعرض قرار گرفته است.

اما ردیاب خودرو هشدارهای متنوع بیشتری را با اطلاعاتی کامل تر با استفاده از اپلیکیشن یا پیامک در اختیار شما قرار می‌دهد.

هشدارهایی همانند:

 • قطع برق باطری خودرو
 • سرقت ردیاب
 • باز شدن درب خودرو
 • حمل با جرثقیل
 • روشن و خاموش شدن خودرو
 • سرعت بالای خودرو
 • و…

برای هرکدام از هشدارها دقیقا پیام مناسب آن را دریافت می‎‌کند.

توصیه میکنیم حتما مقاله راهنمای خرید ردیاب خودرو را مطالعه فرمایید.

در خصوص میزان مسافت اطلاع رسانی باید بدانید که دزدگیرها معمولا در مسافت‌های خیلی بلند قابلیت اطلاع رسانی به شما را ندارند حتی دزدگیر تصویری اما ردیاب این قابلیت را دارد در کجای شهر شما را از وضعیت خودرو آگاه کند.

تفاوت در وزن و ابعاد

در خصوص تفاوت ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو در زمینه وزنی، معمولا وزن دزدگیر سنگین تر و از ابعاد بزرگتری نسبت ردیاب خودرو برخوردار است و به همین نسبت مخفی نگه داشتن آن از دید سارقین نیز سخت‌تر است.

ردیاب خودرو معمولا ابعاد کوچک‌تری نسبت به دزدگیر دارد و شما می‌توانید آن را در قسمت‌های مخفی خودرو نصب کنید.

همچنین تجهیزات جانبی دزدگیر خودرو بیشتر از ردیاب خودرو است به طور مثال دزدگیر دارای آنتن جدا یا آزیری است که باید در محل‌های مناسبی دیگر از خودرو نصب شود.

مقایسه دزدگیر با ردیاب در اطلاع رسانی قطع برق خودرو

در دستگاه‌های ردیابی معمولا باتری داخلی وجود دارد که اگر سارق اقدام به قطع برق خودرو داشته باشد دستگاه بلافاصله شما را با استفاده از پیامک و یا اپلیکیشن آگاه می‌سازد و شما متوجه می‌شوید که برق خارجی ردیاب قطع شده است اما معمولا در دزدگیر اگر اقدام قطع برق خودرو کنند دزدگیر نیز از کار می‌افتد و شما از وضعیت خودرو آگاه نمی‌شوید.

غیر فعال سازی دستگاه

البته در مورد قبلی اندکی به این مورد اشاره شد اما باید به صورت کلی در نظر داشته باشید که ردیاب خودرو قابلیت پنهان سازی بسیار بیشتری نسبت به دزدگیر دارد و به همین نسبت کار برای سارق سخت‌تر می‌‎شود تا بتواند ردیاب را پیدا کند و از مدار خارج کند.

و توجه داشته باشید که ردیاب شما را در این مسیر بارها از وضعیت خودرو مطلع می‌کند.

استفاده از سنسور

در خصوص تفاوت ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو در استفاده از سنسور هر دو این دستگاه‌ها از سنسورهایی مخصوص استفاده می‌شود و این سنسورها به دستگاه کمک می‌کند اطلاعات دقیق‌تر و کاربردی‌تری به شما ارائه دهند در دزدگیر از سنسور شوک یا تکان دهنده استفاده می‌شود و در ردیاب معمولا از سنسورهای امنیتی، شاسی لادری و سنسورهای مدیریتی همچون سنسور میزان دما خودرو و سوخت، رطوبت و … استفاده می‌شود.

همچنین برخی ردیاب‌ها این قابلیت را دارند که به دزدگیر متصل شوند و در شرایط اضطراری که شما از خودرو فاصله دارید و صدای آژیر دزدگیر را متوجه نمی‌شوید، شما را آگاه سازند.

مقایسه-دو-دستگاه-ردیاب-خودرو-با-دزدگیر-خودرو

تفاوت در پشتیبانی فاصله

در مقایسه دزدگیر خودرو با ردیاب در زمینه میزان فاصله شما با خودرو در بهترین و قوی‌ترین مدل‌های دزدگیر با بررسی ما از فاصله 1 تا 2 کیلومتری پشتیبانی می‌کنند و این درحالی است که ردیاب خودرو هیچ محدویتی در خصوص میزان فاصله ندارد کافیست تلفن همراه شما و ردیاب دارای میزان کافی آنتن مخابراتی باشند.

چرا آنتن مخابراتی؟

به دلیل اینکه ردیاب از یک سیم کارت پشتیبانی می‌کند و با استفاده از اینترنت و پیامک شما را از وضعیت خودرو آگاه می‌کند.

در زمان تمام شدن شارژ سیم کارت، یکی از مزایای دیگر ردیاب این است که معمولا دارای حافظه جانبی هستند و اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند و زمانی که شما مجدد سیم کارت را شارژ می‌کنید شما را از شرایط پیش آمده مطلع می‌کند.

تفاوت ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو پس از سرقت

اطلاع رسانی پس از سرقت یک تفاوت مهم میان این دو دستگاه است.

اگر خودرو به سرقت برود ردیاب این قابلیت را دارد که شما را از موقعیت خودرو آگاه سازد و شما بتوانید خودرو خود را پیدا کنید.

این پیدا کردن را مدیون دو آنتن GPS و GNSS ردیاب هستیم زیرا با استفاده از این دو آنتن شما ماشین را پیدا می‌کنید و به سراغ آن می‌روید.

مزایا و معایب عمده میان ردیاب و دزدگیر

پس از بررسی برخی موارد تفاوت ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو به طور کلی مهم‌ترین مزایا و معایب عبارتند از:

 • اطلاع رسانی از باز شدن درب خودرو با استفاده از شاسی لادری خودرو توسط هر دو دستگاه می‌تواند انجام شود اما در ردیاب برد فاصله خیلی بیشتری را پشتیبانی می‌کند.
 • مسیرهایی که در طول بازه زمانی توسط خودرو طی شده است با ذکر گزارشات کاربردی از دیگر مزایای ردیاب خودرو نسبت به دزدگیر است.
 • قیمت دزدگیر معمولا نسبت به ردیاب مناسب تر است و به همان نسبت کاربردهای کم‌تری دارد.
 • هشدار ضعیف شدن باتری داخلی ردیاب و پایین آمدن ولتاژ باتری خودرو توسط ردیاب امکان پذیر است.
 • ردیاب قابلیت گزارش قطع برق باتری خودرو را دارد.
 • هشدار ضربه را معمولا هر دو دستگاه پشتیبانی می‌کنند اما در ردیاب معمولا برد مسافتی بیشتری را برای اطلاع رسانی دارد.
 • هشدار روشن شدن خودرو به صورت غیر مجاز توسط ردیاب خودرو.
 • ردیاب و دزدگیر با اتصال به رله قطع کن و برق خودرو قابلیت قطع برق در شرایط اضطراری را دارند اما برد فاصله پشتیبانی آنها متفاوت است.
 • نحوه اطلاع رسانی ردیاب خودرو با استفاده از پیامک و اپلیکیشن صورت می‌گیرد اما در دزدگیر به این صورت نیست.
 • دزدگیر قابلیت اتصال به ماژول کنترل کننده قفل مرکزی خودرو را دارد اما در ردیاب این مورد وجود ندارد و یا روند پیچیده‌ای جهت اتصال دارد.
 • اطلاع رسانی از سرعت مطمئن راننده خودرو و جلوگیری از رانندگی غیر استاندارد با استفاده از ردیاب.
 • پیدا کردن خودرو با استفاده از ردیاب در صورت فراموشی جا پارک.
 • تعریف حصار جغرافی برای ردیاب در زمانی که فردی وارد محدوده‌ای غیر استاندارد شود.
 • استفاده از قفل کودک در دزدگیر خودرو امکان پذیر است.
 • دزدگیر دارای دکمه صندوق پران است اما ردیاب از این مورد پشتیبانی نمی‌کند.
 • مجهز به سیستم Keyless (قفل و باز شدن دربهای خودرو به صورت اتوماتیک با نزدیک شدن و دور شدن از آن قابلیتی که بر روی خودروهای گران قیمت موجود است)
 • استفاده از ریموت‌هایی بهمراه نمایشگر تصویری
 • برخی از دزدگیر ها همانند دزدگیر سیم کارتی و دزدگیر تصویری خودرو قابلیت های مشابهی با ردیاب دارند اما با آنها برابری نمی‌کنند
 • نصب ردیاب خودرو در مقایسه با نصب دزدگیر خودرو به مراتب ساده‌تر و سریع تر است معمولا.
 • و…

مزایای عمده در استفاده‌های سازمانی ردیاب

پس از بررسی تفاوت ردیاب خودرو و دزدگیر خودرو می‌خواهیم در خصوص استفاده‌های سازمانی و شرکتی، ردیاب‌ها کاربردهای بسیار زیادی دارند و معمولا با اتصال به سامانه‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی که برای مدیریت ناوگان طراحی و تولید می‌شوند  منجر به کاهش هزینه‌ها، بالا بردن راندمان و افزایش امنیت وسایل نقلیه سازمانی می‌شوند.

مقاله ویژگی‌های بهترین ردیاب خودرو نیز به شما توصیه می‌شود.

برای آشنایی با این سامانه‌ها حتما صفحه سامانه ردیابی و اپلیکیشن ردیابی فانوس  را بررسی فرمایید. ما این خدمات را به شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

مزایای عمده استفاده از ردیاب در سازمان‌ها برای مدیران ناوگان عبارتند از:

۱. ایمنی سلامتی رانندگان سازمان
با استفاده از ردیاب می توانید نحوه رانندگی رانندگان، سرعت آنها، ترمز ناگهانی، اطلاع رسانی از تصادف و مسیرهای آنها را با توجه به مسیر پر خطر و کم خطر بررسی کنید.
بررسی این موارد منجر میشود که شما ایمنی جان سرنشینان را میزان زیادی تامین کنید و با خیال راحت تری وسایل نقلیه را به آنها بسپارید.

۲. مکان یابی و مسیر یابی
با استفاده از ردیاب می‌توانید به بهترین مسیر‌ها را پیش روی راننده قرار دهید که با انتخاب آنها هم در هزینه مصرف سوخت صرفه جویی شود هم در زمان رسیدن به مقصد.
همچنین در هر زمان که اراده کنید میتوانید موقعیت خودرو را از لحاظ مکان و زمان مورد نظر بررسی کنید.

۳. گزارشات دقیق
سامانه های ردیابی با استفاده از ردیاب، گزارشاتی کاربردی را در اختیار مدیران قرار می‌دهند که استفاده از وسایل نقلیه را بسیار بهینه می‌کند.
این اطلاعات شامل گزارش توقفات، میزان مصرف سوخت، گزارش مسیر، گزارش رانندگی، میزان سرعت، کاردرجا، روشن و خاموش شدن خودرو و … می باشد

۴. سرویس دهی بهتر به مشتریان
با استفاده از ردیاب میتوانید محموله را در زمان ارسال بررسی کنید و اطلاعتچات دقیقی از وضعیت بار به مشتریان خود ارائه دهید و این موضوع جذابیت خرید را برای مشتریان شما بیشتر می‌کند.

۵.تعمیرات دوره ای
اپلیکیشن های ردیابی معمولا تعمیرات دوره ای را در زمان تعیین شده به شما یاد آوری میکنم. و در نگهداری از خودرو به شما کمک می‌کنند این مسئله منجر به افزایش عمر وسایل نقلیه شما می‌شود

 ۶. هزینه بیمه
با استفاده از ردیاب معمولا شرکتهای بیمه تخفیف بیشتری به شما می‌دهند و شما در هزینه های سازمان میتوانید صرفه جویی داشته باشید.
این تخفیف به دلیل کمک ردیاب در استفاده بهینه و بالا بردن امنیت خودرو شما است.

۸. امنیت خودرو
این دستگاه امنیت خودرو های سازمان را افزایش می‌دهد و منجر می‌شود افراد با خیال راحت تری وسایل نقلیه را پارک کنند و اگر خودرو به سرقت برود میتوانید با استفاده از مکان یابی محل آن را پیدا کنید.

۹. روند حسابرسی

استفاده از ردیاب چرخه حسابداری را به سرعت می اندازد و باعث می شود حسابدار سازمان اگر قرار است کرایه هارا بر اساس میزان کیلومتر طی شده وسایل نقلیه تقدیم رانندگان کند سریع تر این حسابرسی را انجام دهد.

البته در نظر داشته باشید در مقایسه ردیاب خودرو شخصی با ردیاب خودرو سازمانی تفاوت‌هایی وجود دارد که توصیه می‌کنیم مقاله مخصوص آن را حتما مطالعه فرمایید.

توصیه می‌کنیم به مدیران سازمان حتما مقاله مدیریت ناوگان چیست را مطالعه فرمایید.

تفاوت عمده در استفاده از ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو چیست؟

به صورت کلی دزدگیر برای پیشگیری از سرقت مورد استفاده قرار می‌گیرد و ردیاب علاوه بر پیشگیری راه کارهایی برای پیدا کردن خودرو پس از سرقت، مدیریت خودرو و … نیز دارد.

ردیاب بهتر است یا دزدگیر برای خودرو؟

این سوال بسیار کلی است و نمی‌توان به صورت دقیق اینطور پاسخ داد اما اگر میان ردیاب و دزدگیر یک انتخاب دارید، توصیه ما ردیاب است. مقاله را برای این انتخاب مطالعه کنید.

ردیاب خودرو ارزان تر است یا دزدگیر خودرو؟

این مورد کاملا بستگی به کاربری دستگاه، مدل دستگاه، نام برند و دیگر موارد مربوط دارد اما معمولا ردیاب دستگاه گران تری به حساب می‌آید.

منبع: ردیاب من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *